Til forsiden        

         Billeder fra stævnet i Helsingør

        i dagene 13. maj til 16. maj 2013

 

 

         Vi siger Jette Petersen tak for veludført arbejde som formand:

        

         

         Generalforsamlingsmiddag i Helsingør Golf Clubs lokaler:

        

        

        

 

         Præmieuddeling onsdag:

         

          Hidden Hole:  1. præmie : Lis Carøe

         

          Hidden Hole:  2. præmie  Birthe Rasmussen

         

          Hidden Hole 3. præmie:  Dorte Tang-Jensen

 

Vinderne af puttekonkurrencen: Linda Gundorph,

                                                  Yvette Makholm og Anett Berg

 

 

Længste drive tirsdag:   2x20  Anne Merete Engel 

                                 og 3x20  Dorte Tang-Jensen

 

 

Nærmest flaget tirsdag: Betina Johansen, Birgitte Unmark,

Mette Skovgaard, Kirsten Müller og Birthe Bjerrum

 

 

Birdies tirsdag: Mette Skovgaard, Gitte Poulsen, Hanne Flou-Jensen,

                          Helle Juul Størner og Jette Pedersen

 

 

Så var der dessert, det skabte glæde!!!

 

 

3 Ball Best Ball nr. 1: Eva Tolderlund, Lise Cordsen og Christina Bach Talbro.

 

 

3 Ball Best Ball nr. 2:  Evelyn May, Anne-Lise Wegener og "Pedro".

 

 

3 Ball Best Ball nr. 3:  Ann-Sofie Hansen, Anna-Karin Færtz og Sonja Jensen

 

 

Nærmest flaget onsdag: Anne-Lise Wegener, Inger Højsgaard,

                                      Birgitte Unmack, Gitte Hansen og Hanne Eskling

 

 

Længste drive onsdag 3x20  Birthe Bjerrum 

                              og 2x20   Linda Gundorph.

 

 

Birdies onsdag:  Hanne Flou-Jensen, Anne-Lise Wegener, Jette Pedersen,

                           Marianne Borch, Birgitte Unmack og Anett Berg.

 

 

Træningsbanen blev flittigt brugt.

 

 

 

Mette Skovgaard fejrer sin flotte Hole in One på hul 17

om torsdagen med champagne.

 

 

Nogle havde fået sol nok under runden så de nød champagnen i skyggen

 

 

mens andre nød starten på den dejlige sommer 2013.

 

 

Præmieuddeling torsdag:

 

 

Vore flotte sølvpokaler og nåle.

 

 

 

Det store præmiebord.

 

Vinderne af kvalifikationen 2x20:

 

Brutto:  Jette Pedersen                                    Netto:  Kirsten Væver Jokumsen 

        

 

Vinderne af kvalifikationen 3x20:

 

Brutto:  Birthe Bjerrum                                  Netto:  Anne-Cecilie Overgaard

        

 

Hulspil 2x20 brutto:

 

Vinder:  Hanne Flou-Jensen                           Runner up:  Anne Merete Engel

         

 

Semifinalister:  Jette Pedersen                      og  Susanne Aabel Sørensen

         

 

Kvartfinalister: Betina Johansen, Yvette Makholm,

                         Bente Knudsen og Birgitte Unmack

 

 

Hulspil 2x20 netto:

 

Vinder:  Helle Juul Størner                           Runner up:  Inge Ekknud

         

 

Semifinalister:

Louise Termøhlen Nielsen og

Hanne Eskling

 

Kvartfinalister:  Helle Lange, Gitte Hansen,

                          Annette Quade Kærsgaard og

                          Kirsten Væver Jokumsen

        

 

 

Hulspil 3x20 brutto:

 

Vinder:  Mette Skovgaard                              Runner up:  Miki Hedegaard

             

 

Semifinalister: Anne Cecilie Overgaard og Birthe Bjerrum

 

Hulspil 3x20 netto:

 

Vinder:  Dorte Tang-Jensen og                      Semifinalister: Bodil Bak-Pedersen og

Runner up:  Anne-Liese Larsen                                              Trunte Linnet Jørgensen

         

 

Hole in One på 17. hul den 16/5 2013:         Vinder af Stablefordturneringen:

Mette Skovgaard                                           Berit Zankel

         

 

Vindere i Stablefordturneringen A-rækken:

 

Nr. 1  Betina Johansen                                  Nr. 2  Lene Kureer

         

 

Nr. 3  Mona Madsen                                     Nr. 4  Bente Knudsen

         

 

Vindere i Stablefordturneringen B-rækken:

 

Nr. 1  Annelise Zacho                                   Nr. 2  Anne-Lise Wegener

         

 

Nr. 3  Marianne Havemann                           Nr. 4  Bodil Bak-Pedersen

         

 

Nærmest flaget torsdag:

Hanne Flou-Jensen, Mona Madsen, Birthe Carstensen, Berit Zankel og Mette Skovgaard

 

       

 

Længste drive torsdag:

 

A-rækken  Ann-Sofie Hansen og B-rækken  Miki Hedegaard

 

Birdies torsdag:

 

 

Louise Nielsen, Marianne Havemann, Birthe Bjerrum, Christina Bach Talbro, 

Gitte Dybdal Hansen, Yvette Makholm, Anne-Lise Wegener, Betina Johansen,

Linda Gundorph, Lene Kureer, Helle Lange og Evelyn May 

 

 

Helsingør Golf Clubs dygtige personale, der sørgede for, at vi fik et godt stævne.